1. Samoorganizacja
· dziecko samo planuje, jakby chciało spędzić czas, co robi którego dnia. Jakie rozrywki, zabawki zostaną “odkurzone” w jakim czasie. W razie protestów, zawsze można użyć argumentu szantażu emocjonalnego: Jak się tym nie chcesz bawić, to oddajmy.
· Może nawet powstać harmonogram wakacji (niekoniecznie w excelu) pięknie wykonany przez dziecko i aktualizowany w toku wakacji. Ewentualnie można to zastąpić tradycyjnym stawianiem kresek na ścianie — szczególnie dla dzieci, które już tęsknią za szkołą.
2. Nagrody / okup
· w zależności od desperacji rodzica “nagrodami” może być coś pysznego i niezdrowego, czas przed telewizorem/grą/telefonem, czy zrobienie czegoś, na co w normalnej sytuacji rodzic by się nie zgodził (a przynajmniej chce tak o sobie myśleć).
3. Kompromisy
· oglądanie platform streamingowych w środku dnia (fala nostalgii za Disney’em w wakacyjne, sobotnie przedpołudnie).
· leżenie w łóżku w piżamie przez większość dnia i czytanie książek
(w obu przypadkach rodzic niestety może skisnąć z zazdrości)
(w obu przypadkach rodzic niestety może skisnąć z zazdrości)
4. Zaufanie
· kiedy dziecko idzie samo na plac zabaw
· rozmowy a właściwie słuchanie dziecka, gdy mówi i próby słuchania ze zrozumieniem
· kiedy dziecko mówi, że serio już mózg mu paruje i pada z nudy i już ma dość tego planu i zróbmy coś razem.
5. Czas razem
· jak już skończy się zadania w pracy, lub kliknie tracker czasu, to warto zrobić coś razem i warto znaleźć rzeczy, które są przyjemne dla rodzica i dziecka.
Przy tym wszystkim, należy pamiętać, że zarówno dorastanie, jak i wychowanie dziecka, to sztuka przetrwania. I nie ma łatwego sposobu na 10 tygodni, kiedy jedna strona nie musi nic, a druga leci z koksem jak zwykle.
Szczególnie dobrze wiedzą o tym dzieci i opiekunowie w pieczy zastępczej. Ceny kolonii / obozów wahają się od 1500 - 5000 na 1 dziecko, tymczasem w rodzinnej pieczy zastępczej często jest więcej podopiecznych (do 8 w rodzinnych domach dziecka). Opiekunów zwyczajnie nie stać na wysłanie dzieci na wymarzony wyjazd. To skutkuje kolejnym powodem do wykluczenia we wrześniu, kiedy rówieśnicy w szkole wymieniają się wakacyjnymi wspomnieniami.
Fundacja To się uda! Już po raz czwarty organizują akcje #PodarujWakacje by odczarować czas wakacji dla dzieci w pieczy zastępczej. Organizowane przez nich obozy, to nie tylko okazja do odpoczynku, ale również szansa na rozwój, poznanie nowych umiejętności, sprawdzenie swoich możliwości, rozbudzenie pasji i motywacji do działania.
Każdy ma szansę wesprzeć akcję: finansowo na zrzutka.pl/podarujwakacje, ale również promując ją dostępnymi kanałami. Jedna złotówka, jeden artykuł, udostępniony post, czy lajk na Social Mediach może oznaczać realną zmianę w życiu tych dzieci!!