Czy chcesz uratować Odrę? Zatruta ściekami rzeka i garstka jej ocalałych mieszkańców wołają nas na pomoc! Jeżeli jesteś gotowy odpowiedzieć na jej wezwanie, dowiedz się, co możesz zrobić.
Samodzielne sprzątaj brzeg Odry
Wybierz lokalizację, do której możesz łatwo dotrzeć. Z reguły parki są dobrą opcją, ponieważ nie musisz się martwić o pozwolenie na dostęp do brzegu. Skontaktuj się z pracownikiem parku, aby sprawdzić, czy mają jakieś specjalne wytyczne dotyczące sprzątania rzeki.
Zanim zaczniesz, możesz odwiedzić miejsce i zidentyfikować główne przeszkody, takie jak np. zwalone drzewo. Prawdopodobnie to idealne miejsce dla sprzątania, gdyż pod nim niepostrzeżenie mogą się gromadzić śmieci. Sprawdź pogodę w dniu, w którym planujesz oczyścić brzeg. Jeśli jest wietrznie, pada deszcz lub jest bardzo zimno, możesz odłożyć akcję na inny dzień.
Przynieś worki na śmieci, pojemniki na ostre przedmioty i rękawiczki. Lepiej nie sprzątaj gołymi rękami, bo możesz niechcący się pokaleczyć. Idź wzdłuż rzeki, tak daleko, jak możesz, a następnie wróć, aby zebrać wszystko, co przegapiłeś. Sortuj śmieci do worków. Jeśli zapełnisz torbę, zamknij ją i umieść w bezpiecznym miejscu, aby móc ją zabrać w drodze powrotnej. Następnie zacznij napełniać kolejną torbę.
Promuj oczyszczenie Odry
Zorganizuj wydarzenie na Facebook związane z oczyszczaniem rzeki w Twojej okolicy. Im więcej osób zmobilizujesz, tym więcej śmieci możesz zebrać! Wybierz datę i miejsce oczyszczania rzeki, a następnie zacznij promocję. Poproś znajomych, aby dołączyli do Ciebie, publikuj broszurki, informuj lokalne media i udostępniaj informacje na Facebook’u.
Możesz też zbierać fundusze na organizacje, które chronią rzeki. Sprawdź ich strony internetowe, aby dowiedzieć się więcej. Możesz nawet zorganizować zbiórkę pieniędzy, np. na portalu zrzutka.pl lub w mediach społecznościowych. Np. z okazji urodzin możesz poprosić ludzi o przekazanie darowizny zamiast dawania prezentów.
Wspieraj zrzutkę #ODRAtujmy Odrę
Jeśli nie wiesz komu zaufać, a chcesz wspierać ratowanie Odry finansowo, zwróć uwagę na zrzutkę #ODRAtujmy Odrę, założoną przez fundacje To się uda, wspartą przez koalicje „Czas na Odrę” i „Ratujmy Rzeki”.
Eksperci tej inicjatywy już działają, chociaż zbiórka trwa. Profesor doktor habilitowany Elżbieta Dumnicka i magister Maria Profus z zespołu Zakładu Badań Ekologicznych w Krakowie pobrały próby osadów dennych z płytkich i głębszych miejsc Odry oraz przy brzegu. Materiały zostały wysłane do analiz i już mamy wnioski. Niestety, małże i ślimaki skrzelodyszne wyginęły. Aczkolwiek są i dobre wiadomości – ślimaki płucodyszne, larwy owadów wodnych, drobne skorupiaki przeżyły, ale jest ich dużo mniej niż przed zatruciem Odry.
Następne badania i działania na rzecz rzeki pojawią się w rozdziale „Aktualności” na: https://zrzutka.pl/odratujmy
Śledź na bieżąco działania koalicji. I jeżeli masz chęć, to dołóż od siebie do zrzutki i opowiedz o niej na swoich social media. Każda pomoc jest ultra ważna, bo działamy w jednym kierunku – uratowania Odry dla nas i naszej przyszłości.