Stowarzyszenie “Pogoń Ruska” oficjalnie zarejestrowano w lipcu 2022 roku. Jednakże, jego założyciele wolontaryjnego wsparcia udzielali od pierwszych dni wojny. Potrzeba niesienia pomocy zaowocowała przemianą w oficjalną organizację charytatywną, która zebrała już łącznie setki tysięcy złotych na pomoc Ukrainie.
Zaczęło się od małej paczki
Jako naród z doświadczeniem dramatu inwazji, również ze strony rosyjskiego imperializmu, wielu Polaków poczuło potrzebę wsparcia ofiar wojny. Zanim ruszyła jakakolwiek zorganizowana, państwowa pomoc humanitarna, wiele osób rozpoczęło oddolne działania. Wolontariusze na dworcach przygotowywali kanapki, załatwiali noclegi. Próbowano dostarczać to, co było niezbędne pierwszym grupom wojennych uchodźców, przekraczającym wschodnią granicę.
Wśród tych osób znaleźli się założyciele zarejestrowanego kilka miesięcy później stowarzyszenia “Pogoń Ruska”. Jeden z nich tak opisuje pierwsze dni lutego 2022 roku – “Postanowiliśmy wysłać małą paczkę dla naszej znajomej w Ukrainie. Nie mieliśmy wtedy pojęcia na czym polega działalność humanitarna. Działaliśmy kierowani odruchem serca. Ludzie przynosili nam rzeczy do wysłania a także wyrażali chęć przekazania pieniędzy. Tak powstała nasza pierwsza zrzutka”
Dziesięciokrotnie więcej
Cel pierwszej zrzutki prowadzonej przez “Pogoń Ruską” wynosił 2 tysiące złotych. Szybko zebrano niemal 20 tysięcy, co pozwoliło dostarczyć wiele potrzebnych artykułów do stref przyfrontowych i dodało inicjatywie wiatru w żagle. . Przez następny rok stowarzyszenie zapewniało ciągłą pomoc ofiarom zbrojnego konfliktu. Do Ukrainy napłynęły więc leki dla ukraińskich szpitali, żywność, odzież termiczna oraz wiele innych.
Awdijiwka na wojnie od 2014
Za szczególny cel organizacja obrała miejscowość Awdijiwka, która od inwazji w 2014 roku znajduje się w strefie zagrożenia. “Awdijiwka to miasto przyfrontowe, które prawie od początku inwazji znajduje się w pół-okrążeniu. Walki trwają tam aż od 2014 r., jednak od lutego znajduje się ono pod ciągłym ostrzałem” – opowiada nam jeden z inicjatorów akcji. W Adwijiwce zniszczone zostały niemal wszystkie budynki, więc cywile żyją w piwnicach. Ponadto, są to głównie osoby starsze, które nie mogą opuścić swojego miasta.
Dwunasta zrzutka
Przed startem aktualnie trwającej - już dwunastej - zrzutki, stowarzyszenie “Pogoń Ruska” zebrało łącznie ponad 740 tysięcy złotych na pomoc Ukrainie. Kanałami wolontaryjnej pomocy do Ukrainy falami spłynęły leki, żywność, odzież i potrzebny sprzęt specjalistyczny. “Ponadto, zakupiliśmy też karetkę, która działa w strefach przyfrontowych, ratując życie wielu osobom oraz dwa auta do ewakuacji rannych.” - z dumą opowiada nam jeden z przedstawicieli organizacji. W opisie najnowszej zrzutki możemy przeczytać, że dotychczas pomoc dostarczana była do szpitali w Jaworowie, Irpieniu, Kijowie, Kramatorsku, Odessie, Mikołajewie, Krzywym Rogu i Iwano - Frankiwsku.
Wszystkich czytelników zainteresowanych wolontaryjną historią stowarzyszenia zachęcamy do odwiedzenia tej strony. Znaleźć tam można aktualnie prowadzoną zrzutkę oraz wszystkie poprzednie. Wierzymy, że pomoc rodzi pomoc, a ten przypadek jest tej maksymy doskonałym potwierdzeniem.